Vlastnosti ozónu

Aké sú vlastnosti ozónu?

Ozón, je jedným z najsilnejších, oxidačne známych, prirodzene sa vyskytujúcich dezinfikátorov. Nielenže chráni život pred škodlivými účinkami slnečného ultrafialového žiarenia, ale je tiež veľmi účinný pri ničení baktérií, vírusov, plesní a nepríjemných pachov.

Ozón – pochádza z gréckeho slova “ozein”, čo znamená “vôňa”. Ozón sa prirodzene nachádza v ovzduši a je označovaný aj ako “aktívny kyslík”. Ozón sa skladá z troch atómov kyslíka(O3). Kyslík (O2) pozostáva z dvoch.

OZÓN je bezfarebný plyn s charakteristickou „elektrickou“ vôňou, ktorú môžeme cítiť vo vzduchu po typickej letnej búrke a je ťažší ako vzduch.

OZÓN má veľmi silné oxidačné schopnosti a silný dezinfekčný účinok. Tieto vlastnosti sa využívajú k úprave vody a vzduchu (ozonizácia vody a vzduchu).

OZÓN má mimoriadne veľkú mikrobiocidnú účinnosť. Pri správnom použití, zabíja všetky známe baktérie, vírusy, plesne a iné mikroorganizmy- rýchlo a dokonalo. Naviac sa ozón rozkladá na kyslík a nezanecháva žiadne vedľajšie produkty svojho pôsobenia. Je vysoko účinný, ekologicky prijateľný prostriedok pre dezinfekciu vody, i pre odstránenie stôp železa a mangánu z pitnej vody. Je oveľa účinnejší ako chlór alebo bróm – látky bežne používané na úpravu vody.

Ozón je oveľa účinnejší než UV žiarenie, bežne používané pre dezinfekciu ovzdušia. Ozón má naviac vlastnosť, že oplýva dezodoračným efektom, čo má za následok rozklad zapáchajúcich látok a tým redukciu zápachu.

OZÓN je veľmi nestabilný a nie je možné ho skladovať, preto sa musí vyrábať na mieste potreby. Jeho prísun je zabezpečený generátorom ozónu (ozonizérom).